Jdi na obsah Jdi na menu

Kontaktujte mě.

Tuto rubriku otvírám pro volnou diskuzi a předávání zkušeností.Každý příspěvek vítán.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Delospermy...

(V. Zeman, 9. 3. 2011 19:42)

Dobrý den, mám na skalce žlutě kvetoucí Delospermu, která dobře kvete a bez problémů i bez zakrytí přezimuje... Rád bych věděl zda jde o D. congestum nebo nubigenum.. Jak je, prosím, od sebe rozlišit? Děkuji, VZ.....

prosba

(Červinková, 4. 7. 2009 10:49)

Díky za informaci.Mohl byste mi je tam do příštího týdne u vás schovat,já bych se pro ně stavila až nebude pršet.Díky Č.

odpověď na dotaz

(Pelikán, 4. 7. 2009 0:35)

Co se týče rostlin: Z lýkovců mám ještě Daphne cneorum a z vrbiček Salix lindlegana. Ostatní budou až na jaře zadaří-li se. Přeji hezký den.

Dotaz na květiny

(Červinková, 3. 7. 2009 13:57)

Přeji pěkný den,mám dotaz na rostliny a to lýkovce,jestli ještě nějaké na zahrádce máte,jde mi konkrétně o daphne cneorum,arbuscula či česká rybná.A potom ještě o vrbičky to jest:salix subopposita,retusa,lindlegana.Děkuji za kladné vyřízení Červinková

drenáž - odpověď

(Pelikán, 21. 5. 2009 9:52)

Zdravím.
Jelikož moje skalka nevznikla jako jednorázová akce, ale do dnešního dne se stále vyvíjí a věřím, že ji budu i nadále upravovat řeším toto (pro jednotlivé rostliny, dle jejich potřeb zvlášť) průběžně. Nedá se to zvšeobecňovat, záleží na podloží stávajícím ( u mě je v půlmetru skála).Co se týče velkých skalek, svah sám o sobě je taky drenáž. Výstavy je kapitola jiná, tam se rostliny nainstalují a po výstavě si je majitel odveze zase domu.
O drenáži by se dalo diskutovat hodně, existuje nejen drenáž spodní ale i povrchová a skouší se různé trendy pěstování skalničeek.
Máte-li zájem a možnost klidně mě navštivte a můžem si o tom popovídat.

Drenáž a propustnost půdy na skalkách

(L.Dvořák, 19. 5. 2009 9:23)

Dobrý den.Děkuji za odpověď.Chtěl bych vedět jak ste drenáž a propustnost půdy řešil vy?Pořád všude čtu o drenáži jak má teoreticky vypadat,ale jestli jí mají všichni tak dokonalou jak píší se mi až tak věřit nechce.Sem velký detajlista a bazíruji na detajlech.Proto když to všude čtu tak mě připadá,že mám pořád malou drenáž.Ale když vidím na netu některé velké skalky ve svahu tak si neumím představit stavitele jak zhrne celý svach jen proto aby tam udělal drenáž.Taky sem vyděl na netu jak připravují skalnikáři na výstavu skalku jen z obyčejné zeminy bez jakékoliv drenáže a pak tam vsadí rostliny.Jak to,že jim po delší době ty rostlinky neuhnijí?.Prosím rozveďte toto tém trochu obsáhleji.Předem děkuji/L.Dvořák/

drenáž - odpověď

(Pelikán, 14. 5. 2009 1:01)

Myslím si,že by to mělo být dobré. Rostliny, které jsou obzvlášť choulostivé na zimní přemokření, kryju v zimních měsících tabulkou skla. Přeji ať se výstavba skalky daří.

skalka - drenáž

(Luboš D., 13. 5. 2009 10:37)

Dobrý den,chtěl jsem se pozeptat.Mám založenou první skalku a druhou rozestavěnou.Obě jsou ze žulových balvanů a jsou ve svažitém terénu.Bude stačit když jsem do půdy promíchal až do spodku betonářský písek spolu se štěrkem zrnitosti 5mm až 1,5cm?Dále vzniklá políčka mezi kameny ještě promísím nebo vydrenážuji žulovou drtí podle požadavku té které rostlinky,a samozřejmě dám i vrchní drenáž.Bude to stačit nebudou rostliny v zimních měsících uhnívat?Poměr zemina,písek,štěrk je 1,2,2.Dále pro vylechčení sem přidal i hrabanku. Myslím,že by to mohlo stačit co vy na to?/S pozdravem Luboš D.

květiny - odpověď

(Pelikán, 12. 5. 2009 12:37)

Pokud se jedná o vápennou omítku , držte se klidně autora, jen bych ji přidal do zeminy při vysazování, na povrchu to asi nebude pěkné. Jinak se dá koupit mletý vápenec.(dolomitický).Acantholimon, by neměl dělat problémy , snáší i přímé slunce.
Přeji mnoho úspěchů .

květiny

(Oldřiška Červinková, 10. 5. 2009 7:36)

Dobrý den,nejdříve Vám děkuji za mnoho užitečných rad,které mi v mnohém pomohly.Dokonce jsem náhodou narazila na pěknou knihu z antikvariátu jménem "Skalky a skalničky" od Emila Mašína,která mi také pomáhá poznat skalku i kytičky na ní.Jen se ještě zeptám,zdali ke květinám,které jsou vápnomilné přidáváte starou omítku jak v této knize uvádí autor,nebo se dnes používají jiné metody.Ptám se proto,jelikož jsem si již dříve zakoupila u Vás květinu jménem Acantholimon glumaceum a ona je sice živá,ale jelikož jsem nevěděla,že je vápnomilná a nepřidala jí nic co obsahuje vápno,tak mi moc na bývalém záhonku,který měl štěrkový podklad,ale rozhodně to nebyla skalka,protože díky Vaším radám si postupně buduji konečně skalku,tak jak má vypadat,moc neprospívala.Chtěla bych jí na nové skalce zachránit a nechci udělat nějakou chybu.již nyní děkuji za vaši odpověď.Ať Vám skalka prospívá a fota se daří,je pořád na co se dívat a čím rozveselit srdce.Díky za ně.

Fotky - odpověď

(Pelikán, 9. 5. 2009 11:57)

Jsem rád, že Vás fotky zaujaly, těším se další Vaše nahlédnutí. Přeji hezký den.

Rallye

(David Hrdina, 9. 5. 2009 7:18)

Pěkný den přeji,moc se mi líbí vaše fotky co jste nafotil na rally.Jsou krásně ostré a auta jsou na nich perfektně vidět.Také jsou moc krásné ostatní fota a mě se moc líbí panorama.Přeji moc pěkných dalších fotek,abych se mohl příjemně pokochat.

Azalky

(Oli Červinková, 6. 5. 2009 9:42)

Přeji hezký den,venku sice prší,ale to kytičkám po dlouhé době sucha myslím svědčí.Mám další dotaz,tentokrát na azalky.Vlastním japonské azalky,ale mám je v klasickém záhonku.Chtěla bych je přenést do skalky,ale bojím se,že zahynou,protože nyní jsou v polostínu a skalka je umístěna na jih.Tak se chci zeptat jak na to,aby nezahynuly.

Pelikán odpovídá

(Pelikán, 5. 5. 2009 9:35)

Knihu, kde by bylo popsané všechno, jak píšete možná existuje, já ji ale nezmám. Každá knížka se většinou zaměřuje na některé rostliny a nebo všeobecně. Kameny a stavba skalky je celkem pěkně popsaná např. v knize " Skalky, skalničky a voda v zahradě." Dr.D.G. Hessayon z edice Expert ,Zamozřejmě existují i jiné. Já hledá i v antikvariátech.

knihy

(Oldřiška Červinková, 4. 5. 2009 12:45)

Dobrý den.kameny na skalku už jsem přes internet našla,které jsou vhodné a které ne.A teď mám ještě dotaz na některou z vhodných knich,jak o stavbě skalky,tak o kamenech na ni,ale aby tam byly přímo vyobrazeny a uvedeny u nich názvy.Protože jsem na netu sice našla různé druhy kamenů,ale ne všechny jsou označeny názvy.A ještě prosím o radu na vhodnou knihu o pěstování skalniček,aby byla rozdělena na kategorie suchomilných,stínomilných atd.Prostě řečeno,aby jsem z ní něco pochytila a naučila se rozeznávat jednotlivé druhy.Díky za minulou odpověď a budu se těšit na tu příští.Nashledanou.

Pelikán odpovídá

(Pelikán, 1. 5. 2009 2:02)

Pěkný pozdrav i Vám. Co se týče kamenů ve skalce, najdete ve všech knížkách o skalničkách. Já Vám můžu popsat, jak jsem to dělal já. Skalka vznikala postupně a mám ji rozdělenou na určíté části, (skalku vrstvenou, spárovou, vřesoviště....) jednotlivé části mám složené ze stejných kamenů. Bohužel v mém okolí se nachází převážně čedič. Což je pro tvorbu skalky nejméně vhodný kámen. Kameny jsem zbíral staré, které měly už patynu. To byl základ skalky.Skalku jsem postupně rozšiřoval o zákoutí složená i z jiných kamenů, vždy ale stejných. Myslím, že nejméně vhodný kánen je křemen ( podle mě).Skalka by co nejvíce měla připomínat skálu nebo horské louky apd. Spáry by se měly plnit směsí drnovky lesní hrabanky a kamené drti, poměr podle druhu rostlin. Více se dozvíte z literatury. Toto jsou mé zkušenosti a doufám, že jsem Vám odpověděl, co jste chtěla vědět. Má-li někdo skušenosti jiné, budu rád, když je tady předá. Za tímto účelem jsem tuto rubriku vytvořil.
Přeji i Vám hodně úspěchů ve skalničkaření i v životě. Budu rád, budete li se na moje stránky ráda vracet.

kameny

(Oldřiška Červinková, 30. 4. 2009 22:17)

Zdravím Vás,líbí se mi vaše stránky a v mnohém mě inspirují.Mám dotaz na kameny ve skalce.Mají být vždy z jednoho druhu,nebo se mohou i kombinovat a jaké zásadně na skalce nemají být umístěny.Mohou se mezery mezi jednotlivými kameny vysypávat pískem?Myslím přesitým (s velkými zrny).To je asi vše k tomuto tématu.Jen ještě chci pochválit vaši nádhernou fotografii vody č.1,moc krásná.Přeji i nadále mnoho pěkných fotek a úspěchů ve skalničkaření.

Pelikán odpovídá

(Pelikán, 26. 3. 2009 11:38)

Jsem rád, že Vás stránky zaujaly.Tuto rubriku jsem založil k diskuzi o kytkách a téma "názvy" , bude stále aktuální. Tak, že se na to určitě podívám.
Přeji i Vám mnoho úspěchů, ať rostou i Vám.

Oprava názvu.

(Luboš D., 25. 3. 2009 10:56)

Dobrý den,máte krásné fotky moc se mi líbí vaše stránky.Jen takoví malí detajl.U fotek Arenaria sp.-je nedopatření.Je to A.obtusiloba-dokonce tam máte i správně štítek s tímto názvem,asi jste se přehlídl.A u fotky Arenaria obtusiloba-je vyobrazena Areneria lithops nebo A.tetraquetra var.granatensis.Tam se vám taky nechtíc stalo ve jméně fopa.Tak se nezlobte,že sem si dovolil vás opravovat.Vím,že to bylo jen nedopatření a ne že by jste nevěděl názvy. Skalničkám zdar a ať vám rostou./Luboš D.z Třebíče.

Pelikán odpovídá

(Pelikán, 10. 12. 2008 0:01)

Jsem rád, že se Vám stránka líbí. Galerii kytek momentálně upravuji. Budu se snažit, aby to netrvalo dlouho. Popínave kytky bohužel nemám a co přesně bude upřesním až na jaře. Rostliny neposílám pouze osobní odběr. Nemnožím velké množství, od každého druhu pouze několik kusů. Dík za Váš zájem